Naslovnica Istaknuto Francuska: „Majmunske boginje“ stavile su vladu i homoseksualne krugove na oprez

Francuska: „Majmunske boginje“ stavile su vladu i homoseksualne krugove na oprez

0
Man in monkey mask holding gay flag.

Nova varijanta „majmunskih boginja“ (mpox) širi se Afrikom, ali je stigla i u Europu. Posebno su zabrinute LGBT zajednice u Francuskoj, zemlji u kojoj se virus 2022. prenio seksualnim kontaktom i proširio uglavnom među homoseksualnim muškarcima. U Africi je bolešću najviše pogođena Demokratska Republika Kongo.

U ovoj fazi epidemije u DR Kongu prosječna dob zaraženih je 22 godine, a 29 posto su „seksualne radnice“. Od početka godine u ovoj afričkoj zemlji registrirano je oko 16,700 slučajeva, a umrlo je preko 570 ljudi. Virus je zarazniji od prethodnih varijanti i čini se opasnijim, sa stopom smrtnosti od do 10 posto zaraženih.

Dva slučaja ove varijante mpoxa potvrđena su izvan afričkog kontinenta, u Švedskoj i na Tajlandu. Strah od širenja virusa na druge kontinente naveo je Afriku da nabavi cjepiva iz Europe i SAD-a. Tako će iz laboratorija u Danskoj do kraja 2025. u Afriku biti isporučeno 2 milijuna doza. Sjedinjene Države planiraju poslati 50,000 doza, a Japan 3,5 milijuna doza, ali samo za djecu. Francuska će donirati 100,000 doza. U slučaj se uključio francuski premijer Gabriel Attal, koji je homoseksualne orijentacije.

Na Seini je primijenjeno 154,400 doza cjepiva od početka bolesti 2022. To se uglavnom odnosilo (26,1 posto) na „muškarce koji imaju spolne odnose s muškarcima“, dok je u pariškoj regiji postotak cijepljenih homoseksualaca porastao na 45,4 posto. Premijer Gabriel Attal objavio je da su „232 mjesta za cijepljenje već otvorena na cijelom teritoriju“. Do kraja kolovoza Visoka zdravstvena uprava (HAS) mogla bi povećati broj cijepljenih u Francuskoj, no to se neće odnositi na „opću populaciju“. Međutim, rizik od širenja boginja u Europi smatra se niskim.

Ipak, preventivne aktivnosti pokazuju da se ponovno prioritetno tretiraju bolesti koje pogađaju homoseksualnu zajednicu. Ovdje se možemo prisjetiti iznimnog angažmana države i znanstvenika u 20. stoljeću u borbi protiv AIDS-a. Sredstva izdvojena za tu svrhu višestruko su premašivala izdatke za istraživanja drugih bolesti. Jedan od razloga za takve postupke je strah da bi naknadne pošasti koje pogađaju sodomite mogle skrenuti pozornost društva na činjenicu da su takvi odnosi možda, čak i samom prirodom „kažnjeni“.

Izvor

Exit mobile version