Sve ukazuje na to da će Sveta Stolica i Kina obnoviti tajni ugovor iz 2018. godine. Vatikan je upravo objavio da je Peking prihvatio biskupa Melchiora Shi Hongzhena za ordinarija biskupije Tianjin. Postavljen je za biskupa 2019., ali su ga Kinezi stavili u kućni pritvor jer se odbio pridružiti Domoljubnom udruženju kineskih katolika pod kontrolom Komunističke partije.
Tiskovna služba Vatikana objavila je odluku Pekinga 27. kolovoza, navodeći da ju je primila „sa zadovoljstvom” i ustvrdivši da je to „pozitivan plod dijaloga” između Svete Stolice i Pekinga.
Biskup Melchior Shi Hongzhen ima 94 godine. Od 1982. bio je pomoćni biskup u Tianjinu. Godine 2019. Vatikan ga je imenovao biskupom ove biskupije, što kineske vlasti nisu prihvatile te je biskup stavljen u kućni pritvor. Komunisti su zahtijevali da se biskup pridruži Domoljubnoj udruzi kineskih katolika, organizaciji koja čini „državnu” Katoličku crkvu u Kini, u suprotnosti s podzemnom Crkvom.
Sporazum koji su Vatikan i Peking sklopili 2018. dugoročno ima za cilj prevladavanje te podjele i dovođenje do formiranja jedne katoličke zajednice u Kini, podređene autoritetu Pape i prihvaćanja kineskog pravnog i političkog sustava. Sporazum je već dva puta produljen, 2020. i 2022. Početkom ove godine predstavnici Svete Stolice priznali su da se nadaju još jednom produžetku ugovora. Čini se kako odluka Pekinga da prihvati biskupa Hongzehna pokazuje da će se to doista dogoditi na jesen. Tekst sporazuma do danas ostaje tajna, no pretpostavlja se da je njegova glavna jezgra pitanje imenovanja biskupskih stolica.
Sporazum su od samog početka kritizirali neki kineski katolici. Eksponent ovoga glasa je kardinal Joseph Zen, koji smatra da je riječ o izdaji katolicizma i podvrgavanju vjere kontroli Kineske komunističke partije. Prema mišljenju Vatikana, svaki dogovor je bolji nego nikakav, čak i ako ne bi bio savršen. Mnogi komentatori smatraju da se politika Vatikana prema Kini može razumjeti u duhu nekadašnje istočne politike Svete Stolice prema Sovjetskom Savezu.