Naslovnica Istaknuto Je li Kaczynski u pravu kad govori o Četvrtom Reichu?

Je li Kaczynski u pravu kad govori o Četvrtom Reichu?

0

Francuski državnik Charles de Gaulle, kao najistaknutija politička figura (post)ratne Francuske, nije bio protivnik europskih integracija, ali se zalagao za Europu nacija. U takvim nastojanjima nije bio usamljen. Mnogi istaknuti europski političari dijelili su sličan stav.Međutim, od samih početaka europskih integracija postoji i snažna ideološka struja koja od Staroga kontinenta želi stvoriti superdržavu, tj. Sjedinjene Europske države.

Najsnažniji zagovornici stvaranja europske federacije posljednjih su godina Njemačka i Francuska. Tome se najviše suprotstavlja suverenistički blok predvođen Mađarskom i Poljskom. Suverenistička opcija, na tragu de Gaullea, na EU gleda kao na zajednicu suverenih i ravnopravnih država.

I izlazak Velike Britanije iz EU-a došao je nakon što Bruxelles nije pristao na povratak dijela ovlasti na države članice. Problem je što bruxelleski komesari nisu izvukli pouke iz procesa brexita, nego se i dalje nastavljaju zelotski obračunavati s „nepoćudnim“ država i političarima.

Mađarska i Poljska zbog postupaka svojih konzervativnih vlada nalaze se pod učestalim napadima Bruxellesa. Pritom se na čelu EU institucija, koje se obračunavaju sa suverenim državama, u pravilu nalaze političari i birokrati koji nisu izabrani na redovitim izborima, pa prema tome nemaju nikakav demokratski legitimitet.

Taj fenomen, da nitko sa stvarnom moći u EU nije izabran na izborima, mnoge usmjerava prema različitim teorijama o stvarnim namjerama vrhuške EU-a.

Oštriji kritičari Bruxellesa, u kojemu dominantnu poziciju nakon brexita ima Njemačka, sve češće govore o stvaranju Četvrtoga Reicha. O tome je prošloga tjedan govorio i čelnik poljske vladajuće konzervativne stranke Pravo i pravda (PiS) Jaroslaw Kaczynski. On je optužio novu njemačku vladu da želi EU pretvoriti u Četvrti Reich.

Pritom njegove optužbe nisu nimalo neutemeljene. Naime, u koalicijskom sporazumu nove tzv. semafor koalicije spominje se kao konačni cilj stvaranje savezne europske države, a u njoj bi, po logici ekonomske moći, Njemačka imala vodeću ulogu.

Kaczynski smatra kako bi to dovelo do oduzimanja Poljskoj prava na samoodređenje. I takva je ocjena posve opravdana. Unifikacijski procesi iza kojih stoji Bruxelles sve više i više potiru nacionalne individualitete nauštrb bruxelleskoga (pseuedo)imperija.

Ipak, ti su procesi, kao što nas poučava europska povijest, osuđeni na propast. Kad je god neko unifikacijsko načelo nastojalo zagospodariti Europom, naišlo je na otpore nacionalnih i kulturnih partikulariteta. Europska unija, unatoč takvim aspiracijama, ne će se pretvoriti u Četvrti Reich.

Unija će biti zajednica suverenih država i naroda – ili je ne će biti.

Prethodni članakHoće li turisti obilaziti i Titove grobnice?
Sljedeći članakPotpomognuto samoubojstvo – jedan od jahača kulture smrti
Davor Dijanović, rođen 1987. godine u Bjelovaru, hrvatski je novinar, kolumnist, povijesni istraživač, geopolitički analitičar i publicist. Trinaest godina iskustva u online i tiskanom novinarstvu te digitalnim platformama. U rodnom Bjelovaru završio je opću gimnaziju, a na Libertas međunarodnom sveučilištu u Zagrebu magistrirao međunarodne odnose i diplomaciju. Završio je Londonsku školu za odnose s javnošću, smjer Odnosi s javnošću i upravljanje reputacijom, a na Učilištu Petar Zrinski edukaciju za specijalista digitalnog marketinga. Od 2008. do danas objavio oko 1500 novinskih i publicističkih priloga o temama iz područja politike, geopolitike, povijesti i kulture te nekoliko preglednih odnosno stručnih radova. Posebna područja njegova interesa su: suvremena povijest, geopolitika, odnosi velikih sila i međunarodna sigurnost. Autor je knjige "Hrvatska u žrvnju Jugosfere" (2015.) i voditelj podcasta Geopolitički objektiv. Oženjen, otac četvero djece.

Exit mobile version