Danas Crkva slavi sv. Luku evanđelista, zaštitnika liječnika i umjetnika. Pisac trećeg Evanđelja i Djela apostolskih, bliski suradnik i učenik apostola Pavla, zajedno s njim je putovao i posvuda širio Radosnu vijest. Bio je Sirijac, rodom iz Antiohije. Potjecao je iz poganske obitelji. Nije bio Isusov apostol niti učenik, ali ih je većinu poznavao. Pratio je sv. Pavla na njegovom drugom i trećem misijskom putovanju, a sve što je čuo i vidio, vjerno je bilježio. Osim Evanđelja u kojemu opisuje Isusov život i događaje Marijina života, napisao je i Djela Apostolska u kojima opisuje silazak Duha Svetoga na apostole, njihovo misijsko djelovanje po Maloj Aziji i Rimskom carstvu i početak Crkve.
Lukino evanđelje na posebno istaknut način prikazuje Isusa kao onoga koji liječi bolesti duše i tijela, uz nebrojena čuda koja su to pratila. Isus je kod sv. Luke prikazan kao suosjećajan i milosrdan Spasitelj čovjeka. Donosi nam i prispodobe o veličini Božjeg milosrđa: izgubljena i nađena ovca, izgubljeni sin i milosrdni otac, milosrdni Samarijanac. Donosi nam i Isusov poziv: „Budite milosrdni kao što je Otac vaš milosrdan”. Bog je milosrdan jer je dobrostiv ne samo prema dobrima nego i prema „nezahvalnicima i prema opakima”.
Sv. Luka nam je želio prenijeti Božje milosrđe prema grješnicima. Osuđuje bogataše i uzdiže siromahe. Luka je bio liječnik, ali i slikar. Drevna ga predaja navodi i kao autora nekih vrlo lijepih Gospinih slika koje se i danas časte. Predaja kaže da je razapet u Grčkoj. Tijelo mu je preneseno u Apostolsku crkvu u Carigrad 357. godine. Blagdan sv. Luke poznat je u Rimu od 9. stoljeća. Danas se njegove relikvije čuvaju u crkvi sv. Justine u Padovi. U umjetnosti se prikazuje simbolom vola, zato što njegovo Evanđelje započinje Zaharijinom žrtvom u hramu.