Naslovnica Katolibanstvo Kardinal Burke: U Crkvi promatramo gubitak vjere u Kristovu spasenjsku misiju

Kardinal Burke: U Crkvi promatramo gubitak vjere u Kristovu spasenjsku misiju

0

Američki kardinal Raymond Leo Burke ističe da i u Crkvi i u društvu promatramo „praktično napuštanje spasenja u Kristu“. U tu svrhu, među ostalim, uspostavio je molitvenu inicijativu devetnice Gospi od Guadalupe. Kardinalova izjava uslijedila je nekoliko dana nakon što je papa Franjo u nekoliko navrata izrazio uvjerenje u ravnopravnost religija koje bi sve trebale „voditi Bogu“.

„Danas smo u društvu i u Crkvi svjedoci tolike nevjere, praktičnog napuštanja spasenja u Kristu i traženja sreće u stvarima ovoga svijeta, traženja sreće tamo gdje se ona nikada ne može pronaći“, čitamo na kardinalovom profilu na društvenim mrežama.

„Takva nevjera rađa podjele, pogrješke i nasilje. To vodi u otuđenje od Boga i bližnjega, u izolaciju i napuštenost srca koje prezire duhovno majčinstvo Bezgrješnog Srca Marijina i buntovno je prema slavnom, probodenom Srcu Isusovu“, dodao je američki biskup.

Objava kardinala Burkea došla je nekoliko dana nakon što je papa Franjo izjavio da je „svaka religija put do Boga“. Različite religije „su kao različiti jezici da bi došli do Boga“, rekao je Franjo na međureligijskom događaju u Singapuru. „Sikhi, muslimani, hindusi, kršćani – to su različiti putevi“, ustvrdio je.

Papa je sličnu poruku ponovio i kasnije tijekom susreta s utjecajnom organizacijom Zajednica Sant’Egidio. Papa je ustvrdio da u svakoj religiji „postoji božansko nadahnuće“.

Čini se da su Franjine riječi očita referenca na deklaraciju Nostra aetate Drugog vatikanskog koncila, koja govori o nekršćanskim religijama. Koncilska deklaracija je naznačila da različite religije također sadrže „istinite i svete“ stvari, ali je naznačila da je Crkva „dužna bez prestanka naviještati Krista, koji je put, istina i život, u kojemu ljudi nalaze puninu vjerskog života i u kojem se Bog pomirio sa samim sobom“. U Franjinim izjavama, kako tijekom hodočašća u Aziji, tako i sa susreta u Sant’Egidiu, izostala je ova druga, ključna nit.

Izvor

Exit mobile version