U nadbiskupiji Mechelen-Bruxelles u Belgiji, gospođa Rebecca Charlies-Alsberge spominje se tijekom euharistijske molitve odmah nakon Pape i mjesnog biskupa.
Naime, Rebecca Charlier-Alsberge biskupska je delegatkinja u vikarijatu valonskog Brabanta, jednoga od tri vikarijata koji čine Nadbiskupiju.
Povjeravanje delegacije ženi predstavljeno je kao element sinodalnosti. Njezino spominjanje u euharistijskoj molitvi naredile su nadbiskupijske vlasti u pismu upućenom svećenicima.
Godine 2023. pomoćni biskup Jean-Luc Hudsyn, koji je bio odgovoran za vikarijat valonskog Brabanta i služio kao generalni vikar, dao je ostavku na dužnost. Nadbiskup Luc Terlinden odlučio je postaviti laikinju, gđu Charlies-Alsberge, na čelo vikarijata.
Žena koja živi u braku i podiže četvero djece nije zadužena samo za liturgiju – to je povjereno njezinu pomoćniku fra. Alainu de Maereu. Štoviše, ona ima istu zadaću kao i njezin prethodnik, biskup Hudsyn. Kako je naglasila u jednom od intervjua, iako ima pomoćnika-svećenika, osoba koja donosi odluke je ona.
Kako je objasnio nadbiskup Terlinden, promjene ove vrste dio su „sinodalne i misionarske Crkve“ koju papa Franjo gradi.
Charlies-Alsberge posjećuje župe i drži govore tijekom misa koje su de facto propovijedi.
Osobito je čudna naredba da se njezino ime spominje tijekom euharistijske molitve, odmah nakon Pape i mjesnog biskupa. Nadbiskupijske vlasti su ga, naime, izdale u studenome. Kako stoji u pismu, svećenik treba moliti: „Spomeni se, Bože, Crkve svoje po svoj zemlji. Učini da tvoj narod raste u ljubavi s našim papom Franjom, našim biskupom Lucom, svim biskupima, svećenicima i đakonima te s našom biskupskom delegatkinjom Rebeccom.“
Rimska Sinoda o sinodalnosti, koja je završila 27. listopada, tražila je da se ženama dade „više prostora“ u Katoličkoj Crkvi. Osobita pozornost posvećena je povjeravanju rukovodećih mjesta i apeliranju na njihovu veću nazočnost u liturgiji. Može se reći da Nadbiskupija Mechelen-Bruxelles prednjači u promjenama koje očekuju Sinoda i Papa.
Vlasti Nadbiskupije priopćile su da je promjena rezultat zahtjeva upućenih u samom vikarijatu: svećenici i vjernici željeli su moliti za svoju izaslanicu tijekom mise.