Kardinal Joseph Zen Ze-Kiun ne će glasovati u konklavi, međutim, aktivno sudjeluje na sastancima kardinala unutar generalnih kongregacija.
Kardinal je istaknuo da Crkva mora gledati u budućnost crpeći snagu iz prošlosti, pri čemu treba izbjegavati prilagođavanje duhu svijeta. Također je otvoreno ukazao na propuste prošlog pontifikata u pitanjima poput skandala Theodorea McCarricka i onih povezanih s bivšim isusovcem Markom Rupnikom. Kardinal Zen rekao je da je svjestan „ozbiljnosti optužbi“ koje iznosi, ali, prema njegovim riječima, jednostavno je „nemoguće ignorirati“ pokušaj Crkve da se prilagodi duhu vremena.
Kineski kardinal osvrnuo se na apostolsku konstituciju Episcopalis communio, kojom je papa Franjo radikalno reformirao instituciju Biskupske sinode, podsjetivši pritom da je sama Sinoda o sinodalnosti nadišla načela te konstitucije.
Kardinal je izjavio da je za Franjine sinode najvažnija stvar bila promjena. Izravno je spomenuo svetu pričest za razvedene i ponovno vjenčane, napade na svećenički celibat, pokušaje promjene spolnog morala – u sodomitskom kontekstu – rasprave o đakonatu žena te prijedloge za davanje doktrinarne autonomije episkopatima.
Bio je i vrlo kritičan prema „sinodalnoj metodi“, odnosno „razgovoru u Duhu“, koji bi trebao otvoriti čovjeka „iznenađenjima Duha Svetoga“. „Hoće li Duh Sveti doći i reći da je bio u krivu dvadeset stoljeća i tek će nam sada reći istinu?“, retorički je upitao kardinal Zen.
Kardinal je izravno izjavio da sinodski postupak riskira da Crkvu učini sličnom anglikanskoj zajednici. „Teško je zamisliti kako sinodalna Crkva može održati katoličko jedinstvo.“