Naslovnica Naslovna Američki State Department kritizira zemlje koje podržavaju život i brak u Izvješću...

Američki State Department kritizira zemlje koje podržavaju život i brak u Izvješću o ljudskim pravima

0

Krajem travnja, američko ministarstvo vanjskih poslova podnijelo je Kongresu svoje Izvješće o praksi ljudskih prava za 2023. u vezi s kršenjem ljudskih prava u svim zemljama koje primaju američku inozemnu pomoć i u svim državama članicama UN-a.

Izvješće bi trebalo mjeriti poštivanje ljudskih prava kako je navedeno u Općoj deklaraciji o ljudskim pravima i drugim međunarodnim sporazumima.

Međutim, unatoč činjenici da članak 3. Opće deklaracije o ljudskim pravima jamči: „Svatko ima pravo na život“, a članak 6. proglašava: „Svatko ima pravo na priznanje bilo gdje kao osobe pred zakonom“, izvješće je uključivalo dio o pobačaju, eufemistički nazvan „reproduktivna prava“, ignorirajući osobnost nerođenih i njihovo zaštićeno pravo na život. Odjeljak je prvotno uveo predsjednik Barack Obama koji se zalaže za pobačaj, zatim ga je uklonio Donald Trump, da bi ga Joe Biden vratio.

Izvješće je također guralo LGBT agendu Bidenove administracije uključivanjem seksualne orijentacije i „rodnog identiteta ili izražavanja“ kao navodne posebne kategorije ljudskih prava.

Ministarstvo je kritiziralo Ugandu koja se zalaže za obitelj i brak zbog njezinog zakona protiv homoseksualnosti, za koji se u izvješću tvrdilo da „cilja ljudska prava svih Uganđana“, nazivajući ga „drakonskim zakonodavstvom protiv LGBTQI+“.

Među navodnim kršenjima ljudskih prava od strane Jordana bili su „zločini koji uključuju nasilje ili prijetnje nasiljem usmjereni na lezbijke, homoseksualce, biseksualne, transrodne, queer ili interspolne osobe“.

El Salvador kritiziran je jer su „neke transrodne osobe prijavile poteškoće s registracijom za glasovanje i glasovanjem jer njihov rodni identitet nije odgovarao spolu navedenom na njihovim osobnim iskaznicama“.

Kritiziran je i zbog njegove univerzalne zabrane pobačaja, kao i Mađarska zbog „zahtijevanja od žena da pregledaju vitalne znakove fetusa prije nego što se podvrgnu pobačaju“. Također se navodi Burkina Faso, Kamerun i Uganda jer ne osiguravaju „seksualno i reproduktivno zdravlje“ – omiljeni eufemizam zagovornika pobačaja za ubojstvo nerođene djece.

Izvješće također poziva Burundi i Rumunjsku da pruže spolni odgoj mladima, navodeći da u tim zemljama „postoje infrastrukturne i informacijske prepreke sposobnosti pojedinca da održi svoje reproduktivno zdravlje“.

Poljska je kritizirana jer ne dopušta „LGBTQI+ parovima posvajanje“ i zato što je zakonodavstvo zemlje „spriječilo ‘LGBT ideologiju’ u školama, pozvalo na zaštitu djece od moralne korupcije i proglasilo brak samo zajednicom između žene i muškarca“.

Mađarska, još jedna nepokolebljiva konzervativna zemlja koja se dugo suprotstavlja duginoj agendi, prijavljena je zbog sprječavanja „transrodnih ili interseksualnih osoba da promijene svoj spol ili spol pri rođenju na pravnim i identifikacijskim dokumentima“ i zbog svoje zaštite maloljetnika od indoktrinacije i grabežljivosti sa zakonom koji nalaže da „web stranice koje sadrže bilo koji oblik LGBTQI+ sadržaja … (zahtijevaju) od korisnika da potvrde da imaju 18 ili više godina s upozorenjima koja se tiču ​​’sadržaja za odrasle’“.

Konačno, u kritici koja se dotiče vjerske slobode, State Department naveo je Burundi jer je dopustio Katoličkoj Crkvi da zabrani svojim školama da rade s organizacijama koje krše katolička moralna učenja.

Izvor

Exit mobile version