Srijeda, 30. listopada 2024.

Važna gesta: U Hodu za život sudjelovalo je šest njemačkih biskupa

Marševi za život i obitelj postaju sve popularniji u Njemačkoj. Ove su godine velike demonstracije održane u Berlinu i Kölnu. Zanimljivo, za razliku od Poljske, biskupi u Njemačkoj rado sudjeluju u marševima.

U Kölnu je u Hodu sudjelovao mjesni pomoćni biskup Dominikus Schwaderlapp. U Berlinu su u prosvjedu sudjelovali: Rudolf Voderholzer, biskup Regensburga, Gregor Maria Hanke, biskup Eichstätta, Josef Graf, pomoćni biskup Regensburga, Florian Wörner, pomoćni biskup Augsburga, i Matthias Heinrich, pomoćni biskup Berlina. Kako je naglasio biskup Voderholzer, treća nedjelja rujna u njegovom je kalendaru odavno rezervirana za sudjelovanje u Hodu za život.

Šest biskupa su, naravno, izrazita manjina episkopata. Ipak, za njemačke prolifere, sudjelovanje tolikih biskupa važna je gesta podrške i ohrabrenja da nastave raditi na zaštiti života.

Marševi za život u Njemačkoj općenito nisu tako mirni kao oni u Poljskoj. Iako sami demonstranti hodaju ulicama gradova uz molitve, pjevanje i pro-life slogane, najčešće su predmet agresivnih verbalnih napada ljevičarskih krugova. I u Kölnu i u Berlinu redovito se okupljaju skupine mrzitelja koji se rugaju vjernicima i pozivaju na potpunu legalizaciju čedomorstva.

Tako je bilo i ove godine. Neposredno iza čuvenih Brandenburških vrata, ljevičarski krugovi formirali su kontrademonstracije. Njihovi sudionici htjeli su blokirati prolazak marša protiv pobačaja. Usred boja LGBT lobija, feminističkih simbola i okultnih natpisa, ljevičari su sjedili na ulici, odbijajući prolazak marševa.

Službe su uklonile blokadu punu vulgarnih parola, no tu nije bio kraj pokušajima ometanja organizacije marša. Tijekom govora pomoćnog biskupa Berlinske biskupije Matthiasa Heinricha, dvadesetak pobornika čedomorstva upali su na pozornicu uzvikujući slogane za pobačaj. Skupina je pokušala razviti crveni transparent s pozornice i uzeti mikrofon organizatorima. Intervenirala je policija.

Trenutačno se u Njemačkoj nerođena djeca mogu ubijati bez ikakvog razloga do trećeg mjeseca trudnoće, pod uvjetom da se prije toga dobije potvrda o konzultacijama na posebnoj klinici. Prenatalno čedomorstvo je protuzakonito, ali nekažnjivo nakon dobivanja potvrde. Osim toga, nerođena djeca mogu biti usmrćena do kraja trudnoće u slučaju teže bolesti, trudnoće nastale nedopuštenom radnjom ili prijetnje životu ili zdravlju majke. To rezultira s brojkom od približno 100,000 pobačaja godišnje. To je puno, ali za usporedbu – više nego dvostruko manje nego, primjerice, u Francuskoj, iako je Francuska manje naseljena zemlja od Njemačke.

Zahvaljujući ograničenjima u njemačkom zakonu, pobačaj ostaje neprikladan u svijesti društva. Na žalost, ni ovakvo stanje ne zadovoljava ljevicu; sadašnja vladajuća koalicija planira u potpunosti legalizirati čedomorstva, odnosno ukinuti formalno kažnjavanje. No nije izvjesno hoće li promjena biti provedena jer se vlast boji društvene polarizacije, a mnogi centri – uključujući i Katoličku crkvu – oštro protestiraju protiv potpune legalizacije pobačaja.

Izvor

Sviđa ti se ovaj članak? Podijeli ga.

Moglo bi te zanimati...