Inflacija u eurozoni ubrzala je i u prosincu, a najsnažnije su porasle potrošačke cijene – pogađate – u Hrvatskoj, gotovo dvostruko snažnije od prosjeka, pokazali su preliminarni izračuni Europskoga statističkog ureda. Daleko najveći rast cijena na godišnjoj razini bilježila je u prosincu Hrvatska, za 4,5 posto.
Prošli smo pak tjedan doznali da je Hrvatska i po rastu cijena nekretnina na samome europskom vrhu. U trećem tromjesečju 2024. cijene nekretnina porasle su za 12,3 posto.
No ni ovo nije dovoljno. Prošli smo tjedan doznali i to da je u idućih mjesec do dva 50 dobavljača najavilo nova poskupljenja za 3 i više posto.
Istraživanja pokazuju da čak 66,3 posto stanovništva u Hrvatskoj već sada ima poteškoće s podmirivanjem osnovnih mjesečnih troškova. Kupiti osnovne potrepštine mnogima je već sada težak zadatak.
Što tek možemo očekivati s novim poskupljenjima?
Kako to da baš Hrvatska, jedna od najnerazvijenijih zemalja EU-a, ima toliko visoke cijene?
Može se sada špekulirati o posljedicama uvođenja eura, o ranijem nerealnom tečaju kune, o posljedicama korona-krize i rata u Ukrajini, o potrošačkim navikama i životu na dug, o slobodnom tržištu itd.
Jedno je sigurno: nije normalno da su neke osnovne potrepštine jeftinije u Njemačkoj, nego u Hrvatskoj.
Divljanje cijena i pad životnog standarda kod mnogih će Hrvata ponovno potaknuti želju za iseljavanje.
Je li to možda i cilj?