Rekordan broj odraslih u Francuskoj primio je krštenje diljem zemlje na Uskrs, prvenstveno zahvaljujući mladim ljudima koji su se pridružili Katoličkoj crkvi.
Oko 10 384 odrasle osobe u Francuskoj bilo je kršteno između subote navečer i uskrsne nedjelje, prema podatcima Biskupske konferencije Francuske (Conférence des évêques de France – CEF). Ovo je bilo povrh dodatnih 7 404 adolescenata u dobi između 12 i 18 godina koji su također primili krštenje tijekom toga tjedna.
CEF je naveo da su rekordne brojke najvećim dijelom potaknule osobe mlađe od 25 godina, s porastom od 45 posto među odraslima u usporedbi s prethodnom godinom i rastom od 33 posto među adolescentima. To se djelomično može objasniti činjenicom da su roditelji krstili manje djece, stoga je bilo više tinejdžera i mladih koji su mogli zatražiti sakrament.
Međutim, drugi također sugeriraraju da je u zemlji u tijeku kulturna promjena. Komentirajući porast popularnosti Katoličke crkve među mladima, bivši biskup Fréjus-Toulona, monsinjor Rey, pretpostavio je da su mnogi počeli osjećati nedostatak smisla u modernom društvu.
„U ovoj eri u kojoj su i individualizam i konzumerizam rašireni, kada woke kultura provodi proces dekonstruiranja, obećavajući apsolutnu slobodu vlastitog tijela, gdje su antropološka mjerila atomizirana – u toj slijepoj ulici, čovjek je osjetio prazninu i nije mogao ignorirati pitanje Boga“, rekao je za Valeurs Actuelles.
Politolog Jérôme Fourquet sugerirao je da je postojalo više čimbenika u ponovnom usponu Katoličke crkve u Francuskoj tijekom posljednjeg desetljeća, unatoč činjenici da su se mnogi od Crkve bili odvratili nakon skandala sa seksualnim zlostavljanjem.
Fourquet je tvrdio da je zakon iz 2013. koji je dopustio sodomitske brakove u Francuskoj iz temelja poremetio „civilizacijski okvir“ i potaknuo snažnu mobilizaciju katolika protiv modernih trendova seksualnosti. Također je rekao da je bujica islamističkih terorističkih napada, koji su započeli 2015. u Francuskoj, uzrokovala da su mnogi svoju zemlju vidjeli kao napadnutu kršćansku naciju.
Naposljetku, politolog je pretpostavio da je požar 2019. u katedrali Notre-Dame de Paris u Parizu bio doživljen kao predznak od Boga da se narod vrati Crkvi.
Pauline, 26-godišnja žena koja je odrasla u ateističkom kućanstvu, rekla je publikaciji da se namjeravala krstiti u sljedeće dvije godine, izjavivši: „Privukla me ljepota kršćanskog morala, onoga koji zagovara milosrđe, poniznost, ljubav, milosrđe… kao što je ova kultura oblikovala našu civilizaciju tisućljećima. Moj pristup bio je i duhovan i kulturalan.“
Unatoč činjenici da je Francuska jedno od najsekularnijih društava na svijetu – s istraživanjem iz 2021. koje je pokazalo da više od polovice stanovništva ne vjeruje u Boga – anketa provedena ovoga tjedna pokazala je da je 77 posto građana i dalje smatra Francusku kulturno i tradicionalno katoličkom zemljom.