U nekoć uspješnoj industrijskoj četvrti sjeverne Italije, specijaliziranoj za proizvode za bebe i djecu, danas su ostala samo dva proizvođača.
Godine pada nataliteta i sve jača konkurencija iz inozemstva prisilile su brojna mala obiteljska poduzeća na zatvaranje, izvještava Reuters.
U pokrajini Bergamo tijekom 1970-ih i 1980-ih djelovalo je desetak tvornica koje su proizvodile visoke stolice, dječje krevetiće – manju i prenosiviju varijantu klasičnih krevetića – igračke i kolica. No, tržište se urušilo kako se broj novorođene djece u Italiji smanjivao, i to za više od trećine u posljednjih 20 godina.
Jedan od rijetkih preostalih proizvođača je Foppapedretti, tvrtka koja je, poput mnogih tadašnjih u Bergamu, osnovana u poslijeratnom razdoblju gospodarskog i demografskog buma. Njezin osnivač Ezio Foppa Pedretti započeo je 1945. s izradom drvenih igračaka koristeći ostatke iz tvornice drški za kišobrane svog ujaka.
„Počeli smo kao proizvođač igračaka, potom proizvoda za dječje vrtiće, ali ubrzo smo shvatili da nam prijeti ozbiljan demografski pad“, rekao je predsjednik uprave Luciano Bonetti, dodavši kako su od 1980-ih iskoristili iskustvo u obradi drva kako bi proširili proizvodnju na kućanske i vrtne artikle.
Oko 1990. godine tvrtka je godišnje prodavala oko 100 000 visokih stolica i 80 000 dječjih krevetića. „Danas, ako prodamo 30 000 krevetića, to je zlatna godina“, rekao je Bonetti.
Broj rođenih u Italiji, trećoj najmnogoljudnijoj zemlji Europske unije, u 2024. dosegao je rekordno nisku razinu od oko 370 000. Stopa fertiliteta pala je na 1,18 – ispod prosjeka EU-a od 1,38 u 2023. i daleko ispod granice od 2,1 potrebne za stabilnu populaciju. Premijerka Giorgia Meloni istaknula je poticanje rađanja kao jedan od svojih političkih prioriteta.
„Suočavamo se s krizom nataliteta koja je u Italiji progresivno uništila više od 35 do 40 posto tržišta dječjih proizvoda“, izjavila je za Reuters Adriana Geppert iz sindikata FIOM-CGIL. Dodatan udarac industriji zadala je konkurencija jeftinijih kineskih proizvođača.
U nastojanju da skrenu pozornost na ovaj problem, skupina proizvođača dječjih proizvoda prije dvije godine snimila je kratki fiktivni dokumentarac, zamišljajući distopijsku 2050. godinu u kojoj se u Italiji rađa samo jedna beba – simboličan apel na sve ozbiljnije demografske izazove.
Alessandro Rosina, profesor demografije i socijalne statistike na Katoličkom sveučilištu u Milanu, koji se pojavljuje u filmu, rekao je: „Film ima za cilj potaknuti ljude da razmisle o sadašnjosti i da s pogledom u 2050. shvate upozorenje: ‘Budite oprezni – izbori koje sada činimo ili propuštamo učiniti imaju posljedice na našu budućnost.’“
Scenarij prema kojem Italija do 2050. doseže nultu stopu rođenja nije posve nerealan. Temelji se na trendu pada broja rođenih između 2014. i 2023., koji bi se, ako se nastavi linearnim tempom, mogao dovesti do te točke.
Italija ne samo da ima sve manje stanovnika, već i najstariju populaciju u EU, s prosječnom dobi od 48,7 godina. Posljedica toga je i promjena u reklamnim kampanjama: nekad su dominirali oglasi za dječje pelene, a danas sve češće viđamo reklame za pelene za odrasle.
Tvrtka Fater – zajedničko ulaganje talijinske farmaceutske grupacije Angelini i američkog diva Procter & Gamble – u najnovijem je izvješću navela kako su „upijajući proizvodi“ za odrasle posljednjih godina postali glavni izvor rasta u Italiji.
U svojoj trgovini, Bonetti razmatra daljnje širenje ponude na proizvode za starije osobe, poput naslonjača, premda je tržište već zasićeno. Ipak, vjeruje da bi se tvrtka mogla izboriti za svoje mjesto.
„Možda još uvijek ima prostora za nas – uostalom, to su isti kupci koji su tijekom života kupovali naše proizvode za djecu i kućanstvo te poznaju kvalitetu naše robne marke“, rekao je.
Problem nije ograničen na Italiju. Zabrinutost zbog pada nataliteta i starenja stanovništva raste u cijelom zapadnom svijetu.
Stručnjaci upozoravaju da bi tzv. „propast zbog neplodnosti“ mogla dovesti do niza društvenih problema: nedostatka sredstava za mirovine, pritiska na zdravstveni sustav i drugih ekonomskih teškoća.
No, kako je istaknula Laura Perrins u Catholic Heraldu, možda je najveći problem jednostavno – to što će biti manje djece.
„Ne samo to – današnja djeca su roditelji budućnosti. Bez djece danas, sutra nema obitelji“, napisala je.