Srijeda, 30. listopada 2024.

Njemački biskupi idu na Sinodu: Cilj? „Žensko pitanje“

Njemački biskupi idu na Sinodu o sinodalnosti s određenim dnevnim redom. Njihov glavni cilj je promijeniti ulogu žene u Crkvi.

U četvrtak je završio plenarni sastanak Njemačke biskupske konferencije u Fuldi. Biskupi s druge strane Odre raspravljali su o mnogim temama, uključujući pristup Crkve Alternativi za Njemačku. Donijeli su smjernice prema kojima se aktivni političari AfD-a trebaju izbaciti iz crkvenih organizacija i funkcija.

Osim toga, biskupi su se ponajprije bavili Sinodom o sinodalnosti koja će u Rimu započeti 2. listopada i trajati do 27. listopada. Njemačka biskupska konferencija na Sinodu šalje pet delegata. To su deklarirani revolucionari Georg Bätzing i Franz-Josef Overbeck, centristi Betram Meier i Felix Genn i konzervativac Stefan Oster. Usporedbe radi, Poljsku, koja je po broju katolika mnogo brojnija, u Rimu će predstavljati samo tri biskupa (Józef Górzyński, Sławomir Oder, Jacek Grzybowski).

Njemački su biskupi na plenarnom susretu u Fuldi govorili o svojim nadama u vezi sa Sinodom. Pažnju su posvetili prvenstveno ženskom pitanju. O tome su govorili i Georg Bätzing i Franz-Josef Overbeck. Bätzing je rekao kako očekuje da Sinoda poduzme „konkretne korake“ kako bi primila žene na „sve razine crkvenog života“, posebno kada je riječ o ulogama vodstva. Nada se i uvođenju ženskog đakonata. „Jako bih želio da Katolička crkva omogući ženama pristup đakonskom ređenju“, rekao je.

Franz-Josef Overbeck je, pak, izjavio da bi, po njegovom mišljenju, Sinoda mogla nacionalnim episkopatima ostaviti slobodu odlučivanja o primanju žena u svete redove.

Biskup Bertram Meier osvrnuo se i na problematiku žena istaknuvši kako on sam postavlja žene na rukovodeća mjesta u svojoj biskupiji (Augsburg). No u slučaju ređenja izrazio je skepsu, ukazujući na nauk Katoličke crkve.

Biskup Stefan Oster ukazao je na druge nade. Naime, po njegovom mišljenju, Nijemci bi na Sinodi mogli pokazati drugim episkopatima kako rješavati probleme vezane uz seksualno zlostavljanje. U Njemačkoj je, rekao je, to pitanje dobro razrađeno i sličan bi se put mogao slijediti i u drugim zemljama.

Izvor

Sviđa ti se ovaj članak? Podijeli ga.

Moglo bi te zanimati...