Giulio De Rita, član talijanskog istraživačkog instituta Censis, u intervjuu za L’Osservatore Romano, govorio je o religioznosti Talijana. Slika koja proizlazi iz njegove priče je sumorna.
Prema riječima Giulia De Rite, trenutno se samo 70 posto Talijana opisuje kao katolici. Dakako, to je još uvijek više od polovice stanovništva, ali je postotak nekatolika doista značajan. Značajan je problem, međutim, što među ljudima koji se smatraju vjernima Crkvi značajan broj ne prakticira vjeru u stvarnome životu.
Govoreći općenito o talijanskoj religioznosti Giulio De Rita rekao je da katolici u Italiji „ne žele često ići u crkvu, nisu župno aktivni, ne pristaju na razne elemente učenja, ne poštuju etičke i moralne upute Crkve“.
Iako 70 posto Talijana tvrde da su katolici, samo 50 posto stanovništva moli i vjeruje u život poslije smrti. Kao što znamo, ne može se biti katolik ako se ne vjeruje da postoji život poslije smrti. Dakle, ako filtrirate one koji se definiraju kao katolici, a zapravo su materijalisti, najviše svaki drugi stanovnik Italije može biti katolik. Zapravo, još je gore.
Giulio De Rita rekao je da se ukupno 40 posto Talijana smatra katolicima, ali uopće ne prakticiraju vjeru, a njihov način života ne razlikuje se od onih koji ne vjeruju. To znači da pravih katolika ima najviše 30 posto.
Prema riječima stručnjaka, ova se skupina smanjuje zbog stavova koji su uobičajeni među mladima. Tome možemo dodati i dramatično nisku stopu fertiliteta Talijana.
Slika katoličanstva u Italiji koja proizlazi iz prikaza Giulia De Rite stoga je u osnovi više nego sumorna. Talijanski teolozi sve češće govore o postsekularnom svijetu – stvarnosti u kojoj više nema podjela na vjernike i nevjernike, teiste i ateiste. Pitanje o Bogu jednostavno više nije zanimljivo, pa se podjela tiče vjernika i onih kojima vjera uopće nije bitna.