Prvi vatikanski summit o dugovječnosti održat će se 24. ožujka, a okupit će stručnjake i svjetske vođe kako bi istražili najnaprednija znanstvena otkrića i razmislili o temeljnim etičkim vrijednostima koje vode istraživanja u ovom području.
Summit će se održati u kontekstu jubileja 2025. godine u dvorani konferencijskog centra Augustinianum u Rimu na sastanku koji će okupiti znanstvenike, nobelovce i svjetske vođe kako bi se pozabavili jednim od ključnih izazova našeg vremena: promicanjem zdravog, održivog i cjelovitog starenja.
Ideja za susret potekla je od Alberta Carrare, predsjednika Međunarodnog instituta za neurobioetiku, i Viviane Kasam, predsjednice BrainCircle Italija, koja je preminula u listopadu 2024. Događaj je pod pokroviteljstvom Papinske akademije za život, čiji će predsjednik, nadbiskup Vincenzo Paglia, otvoriti događaj.
Vatikanski summit o dugovječnosti ne će biti izoliran događaj, već prvi korak ambicioznog globalnog projekta koji vodi Vatikan u suradnji s međunarodnim znanstvenim i akademskim institucijama.
Prema priopćenju Papinske akademije za život, ovaj projekt ima za cilj promovirati model dugovječnosti koji ne samo produljuje životni vijek, već ga obogaćuje u smislu kvalitete, dostojanstva i održivosti, integrirajući znanost, etiku i duhovnost.
Nadalje, u skladu sa zajedničkim etičkim i antropološkim načelima, Međunarodni institut za neurobioetiku ima za cilj razviti interdisciplinarnu platformu za poticanje dijaloga između znanstvenika, filozofa, bioetičara i kreatora politika.
Integralna ljudska dugovječnost bit će središnja tema budućih aktivnosti, navodi se u priopćenju, s ciljem izgradnje društva koje cijeni sve faze života i promiče međugeneracijsku solidarnost.
„Ovaj summit ne predstavlja samo znanstveno razmišljanje nego [također] poziv da se starenje razmotri kao etička odgovornost i izvanredna prilika za inovacije za opće dobro“, stoji u priopćenju.