Srijeda, 16. travnja 2025.

Vatikan izdao dekret o nakanama svetih misa i prinosima vjernika

Dikasterij za kler objavio je dokument koji je odobrio papa Franjo, a koji podsjeća na pravila prihvaćanja darova za traženje misnih nakana. U dokumentu se posebno naglašava da svećenici ne smiju tražiti priloge za sakramente od siromašnih osoba.

Kako stoji u dokumentu koji je u nedjelju objavio Vatikanski ured o „disciplini nakana za svete mise“, određene prakse koje su se pojavile „na raznim mjestima“ potrebno je ukloniti. Ističe se da svećenik može objediniti prihvaćene nakane u tzv. skupnu nakanu, no tada smije zadržati samo jedan prinos za jednu nakanu. Preostali iznosi mogu se donirati drugim župama u potrebi – uključujući one u misijskim područjima.

„Prije svega, treba imati na umu odredbe kan. 848 Zakonika kanonskog prava, koji kaže da službenik, osim prinosa koje odredi nadležna vlast, ne smije tražiti ništa za podjeljivanje sakramenata, uvijek izbjegavajući da najsiromašniji budu lišeni pomoći sakramenata zbog siromaštva. Štoviše, kan. 945 § 2 snažno preporučuje da svećenici, čak i ako ne primaju darove, slave svetu misu na nakane vjernika, osobito siromašnih“, navodi se u čl. 3. dekreta koji potpisuje kardinal Lazzaro You Heung-sik.

Dikasterij je također ponovio kako Zakonik kanonskog prava jasno određuje da svećenici ne smiju tražiti novčane priloge od siromašnih: „Osim prinosa koje je odredila nadležna crkvena vlast, službenik ne smije ništa zahtijevati za podjeljivanje sakramenata, a oni koji su u potrebi neka zbog siromaštva ne budu lišeni pomoći sakramentalne Crkve“, stoji u tekstu.

Uz to, ponovno se naglašava važnost kanona 945: „Svećenicima se preporučuje da slave svetu misu za vjernike, osobito za siromašne, čak i ako nisu primili prinos.“

„U svjetlu također nadnaravnih vrijednosti povezanih s časnom i hvalevrijednom praksom prihvaćanja prinosa za slavljenje svete mise na određenu nakanu (usp. kan. 948 CIC), kao i s ciljem poticanja vrijedne prakse slanja dodatnih misnih nakana s odgovarajućim prinosima u misijske zemlje, pastiri duša trebaju na primjeren način ohrabriti vjernike da tu praksu očuvaju, a gdje je oslabjela – da je ožive i promiču, uz prikladnu katehezu o posljednjim stvarima i općinstvu svetih (communio sanctorum)“, navodi se u čl. 5. dekreta Dikasterija za kler.

Izvor

Sviđa ti se ovaj članak? Podijeli ga.

Moglo bi te zanimati...