Srijeda, 21. svibnja 2025.

Islamističko nasilje sve češće: Još jedan napad na crkvu u Francuskoj

Katolička crkva u mirnoj četvrti Avignona, nekadašnjoj papinskoj rezidenciji, postala je nova meta brutalnog islamističkog napada koji je dodatno uzdrmao francusku javnost.

Nakon večernje mise u subotu, 10. svibnja, skupina mladića, njih između devet i petnaest, upala je u crkvu Notre-Dame-de-Bon-Repos u Montfavet-u. Napadači su prišli župniku, vlč. Laurentu Milanu, a jedan od njih se u početku lažno predstavio kao netko tko želi prijeći na kršćanstvo. Ubrzo nakon toga uslijedile su psovke, prijetnje i fizički napad.

Izvikivali su bogohulne uvrede na račun Isusa Krista i uzvikivali „Allahu Akbar“, nakon čega su svećenika pretukli i opljačkali. Ukradeni su kalež, čekovne knjižice i umjetnička slika. Prije bijega, zaprijetili su da će se vratiti i zapaliti crkvu.

Lokalna zajednica ostala je šokirana brutalnošću napada, a vlasti su pokrenule istragu i pojačale sigurnost oko crkve.

Nekoliko napadača identificiralo se kao muslimani što dodatno pojačava sumnju u islamistički motiv. Opservatorij za netoleranciju i diskriminaciju protiv kršćana u Europi ocijenio je napad kao „još jedan simptom rastuće mržnje prema kršćanstvu u Francuskoj“, ističući kako su korištene džihadističke parole jasna naznaka vjerske netrpeljivosti.

Vlč. Milan je za La Provence izjavio: „Ušli su, vrijeđali kršćansku vjeru i rekli: ‘Vratit ćemo se i zapaliti crkvu!’“. Zahvaljujući njegovoj prisebnosti i hrabrosti nazočnih vjernika, spriječene su još teže posljedice.

Opservatorij je upozorio i na druge zabrinjavajuće incidente ove godine – među njima su fizički napadi na svećenike u Lisieuxu i Tarasconu, kao i otmica 96-godišnjeg svećenika u Cambraiju, koji je bio zavezan za stolicu i opljačkan. U Francuskoj se gotovo svakodnevno bilježe vandalizmi i skrnavljenja crkava, uključujući krađe posvećenih hostija i oskvrnuće svetohraništa.

Ovakvi događaji sve češće otvaraju pitanje vjerske slobode i sigurnosti kršćana u Europi, osobito u Francuskoj, gdje je Crkva sve više izložena fizičkom nasilju i kulturnoj marginalizaciji.

Izvor

Sviđa ti se ovaj članak? Podijeli ga.

Moglo bi te zanimati...