Na današnji dan, u bogoslužnom prostoru bl. Alojzija Stepinca na Kaptolu, mons. Dražen Kutleša preuzeo je službu zagrebačkog nadbiskupa za vrijeme liturgijskog slavlja. Zasigurno će mnogima u sjećanju ostati riječi koje je nadbiskup izgovorio u svojoj homiliji (propovijedi) i u nastupnom govoru na kraju liturgijskog slavlja.
Nadbiskup Kutleša je u prvom dijelu svoje homilije istaknuo kako na današnji dan, na spomendan sv. Katarine Sijenske, Zagrebačka nadbiskupija na poseban način „upire svoj pogled“ prema vjernim svjedocima Kristova poziva – bl. Alojziju Stepincu i kardinalu Franji Kuhariću.
Također, nadbiskup je u drugom dijelu homilije istaknuo kako ideologije danas „apsolutiziraju slobodu bez odgovornosti, osnažene idejama stalnog napretka tehnike i medicine te obećanja ekonomskog blagostanja, ostavljaju duboku gorčinu i razočaranje u srcu čovjeka“, što je žalosna pojava i u našem narodu. Nadbiskup, svjestan toga, napomenuo je kako su „sekularizacija i ateizacija društva uvelike zahvatila i naš narod“.
To se posebno vidi na obiteljskim odnosima i stoga je potrebno doći, kako nadbiskup Kutleša kaže, do „obnavljanja tradicionalnih prokušanih modela evangelizacije“. Inače će doći do još većeg gubitka povjerenja u „osobu, instituciju društva i Crkve“, a samim time i do gubitka „sklada među nama“.
Uz vrlo poticajnu homiliju, nadbiskup Kutleša održao je i na kraju liturgijskog slavlja nastupni govor, u kojem je pozvao na izgradnju pravednijeg društva. U izgradnji pravednijeg društva posebno je bitna uloga vjernika, koji moraju paziti da ne žive podvojenost. Nadbiskup je govorio o takozvanoj „hipokriziji – jedno se vjeruje i ispovijeda na privatnom planu, a drugo na društvenom i vjerskom“. Živimo u društvu u kojem se „vlastita nedosljednost predstavlja kao opravdan i poželjan obrazac ponašanja“.
Kršćani, prema riječima nadbiskupa Kutleše, moraju se suočiti s problemom nedostatka vrlina, točnije s činjenicom da se danas ne razlikuje „što je grijeh, a što vrlina; što dobro, a što loše; što je pošteno, a što ne“. Nedostatak vrlina doveo je do društvene nepravde koja „posebno teško pogađa upravo obitelji“. Bez njih je sve uzaludno, a demografsko izumiranje našeg naroda napose pogađa obitelji – okosnicu društva.
Obitelji su potrebne da se ponovno izgradi naše društvo, a nadbiskup je napomenuo da je za to potrebno življenje vjere i „imanje stvarnog odnosa prema istini i dobru“. Ove riječi o važnosti obitelji su odjeknule ne samo u katoličkim medijima, nego su i mainstream mediji prenijeli riječi nadbiskupa Kutleše.
Ovim putem čestitamo nadbiskupu Kutleši na preuzimanju službe zagrebačkog nadbiskupa te mu želimo da preuzetu službu vrši ad multos annos (na mnoge godine)!