Četvrtak, 14. studenoga 2024.

Uoči 33. obljetnice: Znate li sve memorijalne lokacije u Vukovaru i okolici?

Za četiri dana obilježit će se 33. obljetnica pada Vukovara.

Vukovarska bitka najveća je bitka u Domovinskom ratu, vođena u drugoj polovici 1991. (od 24. kolovoza do 18. studenoga).

Vukovar su napadale jedinice JNA i paravojne srpske snage s približno 20 000 vojnika (još oko 30 000 vojnika bilo je angažirano u širem okruženju grada), dok je na strani hrvatskih branitelja bilo oko 1800 boraca (u organizaciji obrane isticali su se Blago Zadro, Mile Dedaković i dr.).

U pripremi napada JNA je zauzela sve mostove i prijelaze preko Dunava kako bi osigurala uvođenje novih snaga iz Srbije. U napadima je JNA koristila mnogobrojno teško topništvo i poduzimala frontalne napade velikih oklopno-mehaniziranih jedinica, što je za posljedicu imalo velik broj civilnih žrtava i potpuno uništenje grada (zbog borbenih neuspjeha, JNA potkraj rujna dovlači najkrupnije vojne jedinice; angažira cijelu 1. mehaniziranu gardijsku diviziju s približno 15 000 vojnika).

Organizirani otpor hrvatskih branitelja prestao je 18. 11. 1991 (dio branitelja krenuo je u prodor prema najbližim crtama hrvatskih snaga u Nuštru). U borbama je na hrvatskoj strani bilo oko 2000 poginulih (od toga oko 1100 civila i 900 boraca); najviše poginulih bilo je tijekom posljednjih 20 dana borbi i nakon pada Vukovara (zarobljeni branitelji i civili masovno su ubijani; samo iz Vukovarske bolnice odvedeno je na obližnju Ovčaru oko 200 ranjenika koji su potom ubijeni).

Procjenjuje se da je na strani JNA i pridruženih snaga bilo oko 3000 poginulih (srbijanski izvori navode oko 1400 poginulih); uništeno im je oko 150 oklopnih vozila (od toga oko 90 tenkova i 30 transportera), oko 100 drugih vozila i nekoliko zrakoplova (neke procjene navode i do 400 uništenih oklopnih vozila JNA). O stanju u opkoljenom Vukovaru vrijedna su svjedočenja S. Glavaševića; vojne aspekte istražio je povjesničar Davor Marijan (Bitka za Vukovar, 2004; Obrana i pad Vukovara 2013.).

U Vukovaru i okolici vrijedi izdvojiti više memorijalnih lokacija:

Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata u Vukovaru

Spomen-obilježje Vodotoranj

Spomen-obilježje masovne grobnice u Novoj ulici

Spomen-obilježje u selo Borovo

Spomen na Trgu žrtava Ovčare

Križ u Lušcu

Spomen-obilježje u Bogdanovcima

Spomen-obilježje „Kukuruzni put“

Središnji križ na ušću Vuke u Dunav

Spomen-obilježje u Sotinu (Skendra)

Hangari u Veleprometu

Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991.

Masovna grobnica Ovčara

O svim ovim lokacijama više možete pročitati na stranicama Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar.

Sviđa ti se ovaj članak? Podijeli ga.

Moglo bi te zanimati...