Brazilski Vrhovni federalni sud (STF) presudio je o prisutnosti vjerskih simbola u javnim zgradama, odbacivši žalbu Ureda saveznog tužiteljstva (MPF) koje je tražilo njihovo uklanjanje.
Tužiteljstvo je tvrdilo da prisutnost križeva i slika svetaca krši načelo sekularizma brazilske države i vjerske slobode građana. Zahtjev saveznog tužiteljstva stigao je do Vrhovnog suda u prosincu 2019. nakon što je Savezni okružni sud treće regije (TRF-3) odbio narediti uklanjanje vjerskih simbola sa saveznih i državnih zgrada u São Paulu. TRF-3 je smatrao da prisutnost takvih simbola nije u suprotnosti s načelom vjerske neutralnosti države, već izražava vjersku slobodu i odražava kulturni identitet brazilskog društva.
U travnju 2020. Savezni vrhovni sud odlučio je da je slučaj od nacionalne važnosti zbog njegovih mogućih društvenih, ekonomskih, političkih i pravnih posljedica. Konačna odluka trebala je biti donesena tijekom virtualnog plenarnog sastanka na kojem je sudjelovalo 11 ministara sudova.
Ministar Cristiano Zanin, izvjestitelj suđenja, u svojoj je presudi naglasio povijesnu ulogu kršćanstva u oblikovanju brazilskog društva. Skrenuo je pozornost na prisutnost isusovaca već u vrijeme otkrića Brazila i njihov utjecaj na obrazovanje i moral naroda. „Ne možemo zanemariti desetke praznika, naziva ulica, trgova i javnih škola koji odražavaju snagu kršćanske tradicije u našoj zemlji“, rekao je ministar Zanin.
Ministar Flavio Dino dodao je da brazilska država ne bi trebala biti neprijateljski nastrojena prema vjeri, već osigurati prostor u kojem religijsko izražavanje može koegzistirati s pluralizmom. „Neutralnost države znači poštivanje različitosti, a ne uklanjanje simbola“, istaknuo je.
Odluka Saveznog vrhovnog suda znači da vjerski simboli mogu ostati u javnim zgradama diljem Brazila. Presuda ponovno potvrđuje važnost kulturne tradicije i vjerskih sloboda u brazilskom društvu, a naglašava da sekularizam države ne znači eliminaciju vjere iz javnog prostora.