Srijeda, 02. srpnja 2025.

Macelj – posjet iz Bosne i Hercegovine

Danas su svećenici i bogoslovi, članovi Franjevačke provincije Bosne Srebrene i Hercegovačke franjevačke provincije posjetili Macelj. U crkvi Muke Isusove na Maclju služena je sveta misa koju je predvodio provincijal Bosne Srebrene fra Zdravko Dedić i suslavitelji fra Janko Ćuro, generalni vikar te provincijal Hercegovačke franjevačke provincije fra Jozo Grbeš. Nazočan je bio i fra Danijel Nikolić, glavni urednik glasila „Svijetlo riječi“, fra Miljenko Stojić, vicepostulator 66 ubijenih hercegovačkih fratara i dopredsjednik Udruge Macelj 1945. te drugi svećenici i veći broj bogoslova. Iz Zagrebačke nadbiskupije bio je prisutan župnik vlč. Filip Lucić, iz župe sv. Franje Ksaverskoga iz Vugrovca.

Na misi je kratko i jezgrovito propovijedao fra Zdravko Dedić koji je istaknuo strahote maceljskih stradanja u svibnju i lipnju 1945. Među njima spomenuo je i sedmoricu redovnika provincije Bosne srebrene ali i druge svećenike i bogoslove, čija su imena i pročitana.

Prošle nedjelje, kada je slavljena i obilježena 80. obljetnica maceljskih komunističkih žrtava otkrivena je i ploča pri ulazu u crkvu Muke Isusove, s podacima da je franjevac provincije „Sv. Ćirila i Metoda“ fra Drago Brglez, kao župnik crkvu gradio, a blagoslovio je varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak. Ploča je postavljena na poticaj članova Udruge Macelj 1945.

Poslije mise, održana je zajednička molitva svih prisutnih i zapaljene su svijeće na grobnici prilikom komemoracije. Ujedno je i učinjena zajednička fotografija. 

Potom je uslijedio zajednički posjet Lepoj Bukvi i jami IV.D iz koje su 1992. ekshumirani ostaci svećenika. Nikada prije toga se nije okupio toliki broj redovničke subraće iz franjevačkih provincija iz Bosne i Hercegovine čiji su predhodnici kao žrtve ovdje na stratištu Lepa Bukva završili svoj životni put u noći 4. na 5. lipnja 1945.

Dopredsjednik Udruge Macelj 1945. Damir Borovčak i član prof. Stjepan Varjačić, rastumačili su kronologiju zločina i događaja iz 1945. kao i ulogu objekta tzv. „Titovog lovišta“ u počinjenju tih strašnih zločina. Naglasila se činjenica da su poubijani svećenici već prilikom upisa u Franjevačku kroniku u Krapini, u vremenu događaja stradanja, upisani kao „veri martyres pro fide et patria“. Svim nazočnim svećenicima i bogoslovima podijeljena je knjižica „Maceljski mučenici“, najnovije izdanje Udruge Macelj 1945.

Znakovita poruka današnjeg događaja jest ostvarena u simbolici dolaska na Macelj mladih naraštaja članova provincija, iz kojih je od ukupno 21 ubijenih svećenika i bogoslova, njih čak 15 žrtava iz Bosne i Hercegovine. Milostiv je i znakovit taj posjet zbog punine sjećanja na ta povijesna događanja u duhu poruke „krv mučenika sjeme je novih kršćana.“

 Opširnije o događaju na poveznici.

Fotografije i događaj pratio: Damir Borovčak

Sviđa ti se ovaj članak? Podijeli ga.

Moglo bi te zanimati...