Srijeda, 09. listopada 2024.

Predsjednik češkog episkopata: Propaganda rodne ideologije u novom školskom programu je prijetnja

Predsjednik češkoga episkopata usprotivio se pokušaju uvođenja rodne ideologije u nastavni plan i program u vrtićima i osnovnim školama. Time je odgovorio na službeni prijedlog revizije okvirnih obrazovnih programa u Češkoj.

Nadbiskup Graubner smatra zabrinjavajućim što se čini da je revizija kurikuluma uronjena u pretpostavke rodne teorije. „Drugim riječima, to je pokušaj negiranja svih razlika između muškaraca i žena i shvaćanja samo kao društvenog konstrukta. Stoga se pokušava odvojiti duh od tjelesnih obilježja“, dodaje predsjednik episkopata.

Nadbiskup također napominje da danas ljudska prava postaju žrtvom ideološke kolonizacije u kojoj glavnu ulogu ima tzv. rodna teorija. Izuzetno je opasna jer, u svrhu navodnog izjednačavanja svih ljudi, nastoji negirati najveću moguću razliku koja postoji među živim bićima: spolnu razliku.

„Ta temeljna razlika temelj je za pojavu novih ljudskih bića u svijetu. U tomu smislu, poštivanje vlastitoga tijela i tijela drugih je ključno u svjetlu sve brojnijih zahtjeva za novim pravima koje promovira rodna teorija. Ta ideologija pretpostavlja društvo bez spolnih razlika, čime se uklanjaju antropološki temelji obitelji“, naglašava praški nadbiskup. Predsjednik češkoga episkopata podsjeća da se biološki čimbenici ne mogu zanemariti. „Samo prepoznavanjem i prihvaćanjem te razlike u uzajamnosti svatko može u potpunosti otkriti sebe, svoje dostojanstvo i identitet“, dodaje nadbiskup Graubner.

U svom komentaru na reviziju okvirnih obrazovnih programa upozorava i na druga pitanja. Primjerice, upozorava na ishitreno uvođenje sadržaja o klimatskim promjenama u škole „kada čak ni priznati stručnjaci i znanstvenici iz mnogih disciplina ne mogu pronaći jasan konsenzus o uzrocima i posljedicama složenih i zamršenih procesa klimatskih promjena“.

Nadbiskup Graubner također poziva na oprez kada se poučava o dezinformacijama. Time se stvara prilika za suzbijanje slobode govora i promicanje trenda zvanog „kultura otkazivanja“. Međutim, prepoznavanje dezinformacija često nije lako. No borba protiv dezinformacija ponekad se zlorabi za ograničavanje slobodne rasprave, diskvalificiranje sugovornika i zaustavljanje širenja informacija. Kao primjer, primas Češke podsjeća na izvješća o podrijetlu koronavirusa iz jednoga od azijskih laboratorija. To se isprva smatralo dezinformacijom, „iako se kasnije pokazalo da je to prava hipoteza“.

Izvor

Sviđa ti se ovaj članak? Podijeli ga.

Moglo bi te zanimati...