Kardinal Münchena i Freisinga Reinhard Marx (nomen est omen!) smatra da se nakon Sinode o sinodalnosti moraju donijeti lokalne odluke, a mnoga pitanja ostaju otvorena za raspravu.
Prije nekoliko dana u Münchenu je održan sastanak Biskupske konferencije Freisinga, udruge bavarskih biskupa. Razgovori su se uglavnom odnosili na bavarska pitanja, uključujući planove vlade Slobodne Države Bavarske. No, okupljeni biskupi govorili su i o Sinodi o sinodalnosti.
Susretu su nazočili biskupi Bamberga, Würzburga, Eichstätta, Regensburga, Augsburga, Passaua, Münchena i Speyera (iako Speyer ne pripada Bavarskoj, dio je metropolije Bamberg). Sastankom je predsjedao nadbiskup Münchena i Freisinga, kardinal Reinhard Marx.
U Bavarskoj, naime, sinodalnost nije laka tema: biskupi Eichstätta, Passaua i Regensburga odbijaju sudjelovanje u glavnom pothvatu njemačkog Sinodalnog puta, a to je uspostava tzv. Sinodskog vijeća – novog tijela koje bi preuzelo vlast u Crkvi onkraj Odre. Osim njih, jedini kardinal u cijeloj Njemačkoj koji to odbija je Rainer Woelki iz Kölna. Bavarska, stoga, ostaje središte otpora progresivnim promjenama iako je kardinal Reinhard Marx iz Münchena jedna od najvažnijih figura liberalne sredine u Europi.
Prema riječima kardinala Marxa, nakon zasjedanja Sinode o sinodalnosti u Rimu, mnoga su pitanja danas otvorena i predmet daljnje rasprave. Kardinal je upozorio na potrebu izgradnje lokalnih mreža suradnje između biskupa.
„Nikakve teme nismo dobivali ‘odozgo’. Imamo pitanja koja su na našem stolu“, istaknuo je.
Marx je zatim ukazao na zahtjeve Sinodalnog puta, kao što su uvođenje žena u crkvene službe (Sinodalni put želi žensko svećeništvo) i novi pogled na spolnost (Put želi prihvaćanje homoseksualizma). Marx je rekao da o tim pitanjima nisu moguće čisto njemačke odluke, pa će se time sada baviti Vatikan. Isto je tako istaknuo kako promjene na ovim prostorima ne žele samo Nijemci, nego i mnogi drugi katolici diljem svijeta.
Kardinal je istaknuo i da se o ostalim pitanjima treba odlučivati na lokalnoj razini.