„Njemački sinodalni put ide predaleko. To nije naš put“, poručio je metropolit Vroclava, nadbiskup Józef Kupny.
U razgovoru za Katoličku novinsku agenciju (KAI), nadbiskup Kupny govorio je o 60. obljetnici razmjene pisama između episkopata Poljske i Njemačke, posvećenih pomirenju dvaju naroda nakon Drugoga svjetskog rata. Tom je prilikom dotaknuo i temu njemačkog sinodalnog puta.
„Živimo u svijetu sve veće sekularizacije, napuštanja Crkve i propitivanja njezine doktrine i moralnog nauka. U toj situaciji, u općoj Crkvi, ali i u mnogim mjesnim Crkvama, traju procesi koje je pokrenula Sinoda – pokušaji traženja odgovora na suvremene izazove. Postavlja se i pitanje o mjestu Crkve u pluralističkom i sekulariziranom društvu“, rekao je nadbiskup.
„Odgovora je mnogo i međusobno se znatno razlikuju. Promatrajući sve što se događa u Crkvi kod naših zapadnih susjeda – mislim na takozvani sinodalni put – moramo reći da to nije naš put“, dodao je.
„Mi drukčije shvaćamo sinodalnost i u tom području teško nam je pronaći zajednički jezik. Njihovi zahtjevi, po našem mišljenju, idu predaleko“, naglasio je metropolit Vroclava.
„Ipak, želimo zajedno biti svjedoci vjere u Isusa Krista. Zajedno želimo, na temelju Evanđelja, raditi na pomirenju te na trajnom i pravednom miru. Prije gotovo dvije godine sazvao sam sinodu u svojoj nadbiskupiji. Nadahnjujemo se onime što se čini u Rimu, ali nastojimo taj proces provoditi i kroz vlastite inicijative, odgovarajući na suvremene izazove pred kojima se Crkva nalazi. Ne želimo odbaciti ono što je dobro, ali smo svjesni da moramo gledati prema budućnosti – stvarati norme koje će vrijediti godinama unaprijed, a ne samo za sadašnje stanje“, zaključio je nadbiskup Kupny.



