Kardinal William Goh Seng Chye, nadbiskup Singapura, izrazio je podršku katolicima koji su privrženi tradicionalnoj latinskoj misi te je u intervjuu za talijanske medije istaknuo svoju nadu u jasnije vodstvo pod novim papom Lavom XIV.
Govoreći za La Bussolu, kardinal Goh dotaknuo se ključnih pitanja koja danas opterećuju Katoličku crkvu – od liturgijskih praksi i progona kršćana u Aziji, do kontroverzi vezanih uz moralna i doktrinarna pitanja.
Kardinal je otvoreno stao u obranu vjernika koji pohađaju tradicionalnu tridentsku misu, naglasivši da „oni ne čine ništa loše ili grješno“. Pritom je ukazao na bogatstvo različitosti u liturgijskim oblicima unutar Crkve.
„Već imamo različite obrede poput sirsko-malabarskog. Vrlo dobro možemo prihvatiti različite načine slavljenja euharistije i stoga vjerujem da ne bismo trebali gušiti one koji preferiraju tridentski obred“, izjavio je.
U Singapuru tu misu redovito pohađa oko 300 vjernika, većinom mladih. Kardinal je objasnio da ih privlači kontemplativna i refleksivna priroda obreda. „Kažu mi da ih misa približava Bogu. Zašto bih ih trebao sprječavati?“
Dodao je da bi ograničenja bila opravdana samo u slučaju ako bi te skupine odbacivale nauk Drugog vatikanskog koncila, što, prema njegovim riječima, nije slučaj.
Kardinal Goh je također izrazio zabrinutost zbog onoga što je nazvao nedostatkom jasnoće u poučavanju tijekom pontifikata pape Franje. „U pokušaju da dopre do svih, učenja su djelovala dvosmisleno, što je pridonijelo podjelama“, rekao je, posebno istaknuvši pitanja braka, rodnog identiteta i sodomista.
„Ako nam nije jasno što je nauk Crkve, onda je vrlo teško surađivati u jedinstvu“, upozorio je, dodajući kako su se i konzervativni i progresivni katolici razišli upravo zbog te nesigurnosti.
Pozvao je na strpljivu pastoralnu skrb: „Biti istinski uključiv znači reći: ‘Razumijemo da se borite. Pomoći ćemo vam. Možda će trebati vremena, ali želimo da se zaljubite u Isusa.’“
Govoreći o papi Lavu XIV., kardinal Goh izrazio je nadu u obnovu jasnoće i jedinstva unutar Crkve. Istaknuo je Papinu augustinsku duhovnost, pastoralno iskustvo u Peruu te rad u Rimskoj kuriji.
„On je trijezan i promišljen. Svjestan je da Papine riječi imaju težinu, i zato djeluje s razboritošću“, rekao je.
Osvrnuvši se na stanje vjerske slobode u Aziji, kardinal je ukazao na razlike među državama: „Progon nije svugdje isti. Neki su suptilni, drugi otežavaju život. U Singapuru nemamo takvih problema, zahvaljujući jasnoj odvojenosti politike i religije.“
U drugim azijskim zemljama, naglasio je, vjerske zajednice i političke strukture često su isprepletene, što predstavlja izazov za Crkvu.
Kardinal je zaključio kako će iskustvo pape Lava XIV. iz Latinske Amerike biti korisno u suočavanju s izazovima u Aziji, gdje Katolička crkva često djeluje kao manjinska zajednica u pluralnom društvu.
Na pitanje žali li što Papa nije Azijat, odgovorio je odlučno: „Ne. Ne glasam po kontinentu ili kulturi. Želim Papu koji je nadahnut Duhom Svetim. Vjerujem da je Lav XIV. pravi čovjek za to.“