Srijeda, 18. rujna 2024.

Susret europskih biskupa u Austriji: Cilj: Promicanje „raznolikosti“

Biskupi i laici iz cijele Europe okupili su se u austrijskom Linzu na sinodskom susretu. Cilj im je razvijanje europske „raznolikosti“, a cijelu konferenciju završilo je predavanje češkog svećenika Tomasza Halika, poznatog po svojim revolucionarnim stavovima.

Predstavnici europskih mjesnih Crkava na drugom zasjedanju 16. redovne opće skupštine Biskupske sinode o sinodalnosti u Vatikanu, sastali su se 29. kolovoza na teološkoj raspravi u Linzu u Austriji.

Tri je dana seminar u Linzu bio mjesto susreta i važna etapa globalnog sinodalnog procesa: na Sinodi sudjeluju 43 predstavnika europskih mjesnih Crkava. Temelj za trodnevnicu je radni dokument (Instrumentum laboris) Biskupske sinode. Među sudionicima su i predsjednik Vijeća Konferencije europskih biskupa (CCEE) nadbiskup Gintaras Grušas (Vilnius) i njegov zamjenik Ladislav Német iz Beograda. Nazočni su bili i predsjednici biskupskih konferencija Italije, Austrije i Švicarske, kardinal Matteo Zuppi (Bologna) i nadbiskupi: Franz Lackner (Salzburg) i Felix Gmür (Basel).

Vatikansko tajništvo Biskupske sinode zastupa tajnik vlč. monsinjor Riccardo Batocchio, koji je na početku susreta predstavio radni dokument Biskupske sinode. U Linz je došlo i osam od deset europskih sudionika Biskupske sinode, koji imaju puno pravo glasa iako sami nisu biskupi. Jedna od njih je i Švicarka Helena Jeppesen-Spuhler.

Sudionike je pozdravila pastoralna teologinja iz Linza, prof. Klara Csiszar, koja je imala ključnu ulogu u pripremi radionica. Kao dekanica Katoličkog privatnog sveučilišta u Linzu, jedna je od domaćina aktualne radionice. Osim prof. Csiszar i nadbiskupa Németa, u pripremnoj skupini bili su i sinodski stručnjaci: prof. Christoph Theobald iz Pariza i prof. Myriam Wijlens iz Erfurta.

Nakon pozdrava predsjednika CCEE, nadbiskupa Grušasa i predsjednika austrijskog episkopata nadbiskupa Lacknera, predavanje koje je bilo „duhovni poticaj“ susreta održao je poznati češki teolog i sociolog fr. Tomáš Halík iz Praga.

„Na sastanku u Linzu mnogo se radi u malim grupama. Veliku važnost pridajemo tome kako se različitost može percipirati u Europi, kako ona može postati vidljiva“, objasnio je u razgovoru za austrijsku katoličku agenciju Kathpress prof. Csiszar, koji na Sinodi sudjeluje kao teološki stručnjak. „Kakvu poruku nosi ta različitost za Crkvu u Europi, što ona znači za naše mjesne Crkve, koji glas ima Crkva u Europi u simfoniji sveopće Crkve? – To su važni aspekti susreta u Linzu“, rekao je prof. Csiszar.

U središtu trodnevnog razmatranja su tri glavna dijela radnog dokumenta Sinodske skupštine („Odnosi“, „Putovi“, „Mjesta“). Vodilja je ovdje metoda „duhovnog razgovora“ – koja se naziva i „krug slušanja“ – već prakticirana na posljednjem sinodskom sastanku na okruglim stolovima u vatikanskoj sinodskoj dvorani. Radni jezici na skupu su njemački, engleski, francuski i talijanski – u grupama od po šest ljudi. „Pobrinuli smo se da u grupama budu biskupi i laici, muškarci i žene, kao i sudionici iz istočne i zapadne Europe“, objasnio je prof. Csiszar. U slučaju zajedničkih točaka dnevnog reda tijekom plenarne sjednice, prijevod se obavlja istovremeno na četiri radna jezika.

Glavna liturgijska točka susreta bila je liturgija na engleskom jeziku u katedrali Blažene Djevice Marije u Linzu koju je predvodio nadbiskup Grušas. Potom je sudionike radionice primio biskup Linza Manfred Scheuer. Trodnevnica će završiti 31. kolovoza u podne još jednim predavanjem vlč. prof. Halíka.

Profesor Csiszar podsjetio je da su slični sastanci već održani na drugim kontinentima. „Već vidimo plodove sinodalnosti: pojavljuju se mnoge kreativne ideje, postupno se uči nova kultura sinodalnosti, koja potiče sve veće povjerenje.“ Budući da sudionici sinode održavaju međusobne kontakte, brzo se javila želja za organiziranjem europskog susreta. U tom kontekstu, inicijativu su preuzela tri europska teološka stručnjaka nazočna na sinodi: prof. Myriam Wijlens, profesorica kanonskog prava iz Erfurta, prof. Christoph Theobald iz Centre Sèvre u Parizu i prof. Csiszar.

Na radionice u Linzu pozvano je oko 120 ljudi iz cijele Europe. Uz sudionike Biskupske sinode s pravom glasa, tu su i teološki stručnjaci i moderatori koji su bili prisutni na Biskupskoj sinodi prošlog listopada, a sudjelovat će i na predstojećem skupu u Vatikanu koji će se održati 2. listopada – 27. ove godine u Rimu.

Izvor

Sviđa ti se ovaj članak? Podijeli ga.

Moglo bi te zanimati...