Ponedjeljak, 02. prosinca 2024.

SAD: Djeca u teksaškim školama čitat će Sveto pismo. Odluka je to ministarstava obrazovanja

Teksas u Sjedinjenim Državama priprema reformu obrazovnog sustava za djecu i mlade. Državne vlasti i obrazovni odjeli odlučili su u nastavni plan i program uvesti opširne odlomke iz Svetog pisma kako bi učenicima bolje objasnili kršćanske vrijednosti. Kako ističu pobornici novog programa, promjene će omogućiti da se povijest i politika nacije povežu s kršćanskim vrijednostima.

Vrijedno je napomenuti da je Teksas bila prva država koja je javnim školama dopustila zapošljavanje vjerskih kapelana kao školskih savjetnika. Sada se očekuje da će zakonodavno tijelo pod kontrolom republikanaca ponovno pokušati uvesti zahtjev da se učenici u razredima podučavaju, između ostaloga: deset zapovijedi.

Ovaj povratak kršćanskim vrijednostima u obrazovanju događa se i u drugim državama. U Oklahomi je državni nadzornik počeo kupovati Biblije za korištenje u školama i prošli je tjedan školama poslao video pozivajući učenike na molitvu. S druge strane, Louisiana se na sudu bori za novi državni poredak koji zahtijeva da sve tamošnje učionice imaju natpise s deset zapovijedi.

Pristalice teksaškog kurikuluma kažu da je Biblija temeljni dio američke povijesti i kritična za učenikovo znanje o svijetu. Kažu da će pismenost djece biti lošija bez dobrog razumijevanja biblijskih referenci jer su kršćanske teme sveprisutne u američkoj kulturi.

Guverner ove države, Greg Abbott, republikanac i katolik, u izjavi koju je, među ostalim, citirao New York Times primijetio je da će „ove lekcije dati našim učenicima bolje razumijevanje toga kako su povijest, umjetnost, zajednica, književnost i religija povezani s ključnim događajima kao što su potpisivanje Ustava SAD-a, Pokret za građanska prava i Američka revolucija.“

Novi kurikulum, koji pokriva vrtić do petog razreda, trebao bi biti neobvezan, ali državni školski okruzi, koji opslužuju oko 2,3 milijuna učenika javnih škola, dobili bi financijski poticaj da ga usvoje.

S druge strane, planove za uvođenje Biblije u škole kritiziraju sindikat učitelja i neki roditelji, koji su zabrinuti da će od sada nastava brisati granicu između poučavanja i evangelizacije. Stranica s vijestima o obrazovanju The 74 izvijestila je da je izdavač kurikuluma također doveo u pitanje zahtjev države da svojim materijalima doda više biblijskog sadržaja.

Židovka Barbara Baruch zatražila je od odbora za obrazovanje da vjeronauk prepusti roditeljima i njihovim molitvenim domovima. „Vjerujem da bi moji unuci trebali dijeliti religiju naše obitelji… Trebam pomoć da spriječim vladu da ih uči kako da budu kršćani“, rekla je.

Osvrćući se na ovakve komentare, Jonathan Covey, direktor politike u Texas Valuesu, podsjetio je na presudu Vrhovnog suda SAD-a od prije dvije godine. U njemu stoji da srednjoškolski nogometni trener ima ustavno pravo moliti se na terenu nakon utakmica svoje momčadi. Prema Coveyju, odluka pokazuje da nije potrebna „stroga vladina neutralnost prema vjeri“. „Uvijek je bilo jasno da religija ima mjesto u američkom civilnom društvu“, rekao je članovima odbora, dodajući da „ne postoji pravilo koje kaže: ‘Ako imate 25 referenci na Bibliju, morate imati 25 referenci na svaku drugu religiju.’“

Izvor

Sviđa ti se ovaj članak? Podijeli ga.

Moglo bi te zanimati...