Nedjelja, 13. listopada 2024.

SAD: Liječnici moraju proći obuku o jednakosti kako bi zadržali licencu

Država Washington sada zahtijeva od liječnika da redovito pohađaju nastavu o jednakosti u zdravlju ili će izgubiti licencu. Tako su liječnici, medicinske sestre, stomatolozi, veterinari i drugi zdravstveni radnici dužni završiti „kontinuirano obrazovanje“ o pravednosti zdravlja, prema novom državnom zakonu koji je stupio na snagu u prosincu.

Zagovornici jednakosti u zdravlju tvrde da su zdravstvene razlike među demografskim skupinama rezultat sustavnih predrasuda i diskriminacije.

Nastava o jednakosti u zdravlju podučava liječnike o „strukturalnim čimbenicima“ kao što su „predrasude, rasizam i siromaštvo“ koji se manifestiraju kao „nejednakosti u zdravlju“. Predavanja također moraju uključivati ​​„samorefleksiju“ o tome kako liječnikov „društveni položaj može utjecati na njegov odnos s pacijentima“.

Ovisno o satovima koje će pohađati, liječnici će također proći „obuku o implicitnoj pristranosti“ kako bi smanjili svoju pristranost tijekom dijagnoze, naučili kako osigurati „pravičnost i antirasizam“ u skrbi za svoje pacijente te naučili „strukturalnu poniznost“. Liječnici će također naučiti kako prepoznati „obrasce razlika u zdravstvenoj skrbi“ i kako se „komunikacijski stilovi razlikuju među kulturama“, kao i proći „obuku o kulturnoj sigurnosti“.

„Ove vještine omogućuju zdravstvenom djelatniku učinkovitu skrb za pacijente iz različitih kultura, skupina i zajednica, koji se razlikuju po rasi, etničkoj pripadnosti, rodnom identitetu, seksualnosti, vjeri, dobi, sposobnostima, socioekonomskom statusu i drugim kategorijama identiteta.“

Zdravstveni radnici moraju proći najmanje dva sata obuke o jednakosti u zdravlju svake četiri godine, iako neki liječnički odbori u Washingtonu zahtijevaju više sati, potvrdilo je Ministarstvo zdravstva Washingtona u elektronskoj poruci.

Jedna od dostupnih lekcija jednakosti u zdravlju nosi naziv „Rasizam, pristranost i druge odrednice zdravlja“, a druga je „Poboljšanje kulturološke kompetencije za profesionalce bihevioralnog zdravlja“.

Washingtonsko ministarstvo zdravstva jasno je utvrdilo kako „pravednost i jednakost nisu isto“.

„Jednakost svima daje iste resurse, dok jednakost ljudima daje resurse koji su im potrebni“, navodi se na njihovoj mrežnoj stranici. „S kapitalom svatko ima iste mogućnosti kao i drugi. Istraživanja pokazuju da su nejednakosti dio zdravstvenog sustava i da su uvijek postojale.“

Raznolikost, jednakost i uključenost (DEI) postala je sveprisutna na mnogim radnim mjestima, uključujući korporativni svijet, obrazovanje i vladu. Posljednjih se godina pravednost u zdravstvu sve više pojavljuje u državnim i bolničkim medicinskim politikama.

Tako je primjerice jedna bostonska bolnica navela „pravednost u zdravlju“ u svojoj odluci ranije ove godine zalažući se za prestanak podnošenja prijava o zlostavljanju djece za trudne majke koje koriste droge jer „je vjerojatnije da će trudnice crne rase biti testirane na droge“.

Godine 2022. najmanje tri države, New York, Minnesota i Utah, dale su prednost manjinama za vrlo rijetke lijekove za COVID kao što su monoklonska antitijela i oralni antivirusni lijekovi.

Afirmativnu akciju, još jedan cilj DEI-ja, odbacio je Vrhovni sud prošle godine, ali neki još uvijek traže da se liječnici zapošljavaju na temelju njihove rase.

Pravni savjetnik klinike Mayo snimljen je prošlog mjeseca na audio zapisu kako kaže da bez „različitog medicinskog osoblja“ oni „ne mogu učinkovito pružiti najbolju kulturološki kompetentnu skrb našoj populaciji pacijenata“.

Izvor

Sviđa ti se ovaj članak? Podijeli ga.

Moglo bi te zanimati...