Ponedjeljak, 25. studenoga 2024.

Održana tribina “Izgubljena razboritost – između samovolje vladajućih i vladavine ulice”

„Izgubljena razboritost: između samovolje vladajućih i vladavine ulice“ naziv je tribine koja se u sklopu ovogodišnjeg Kulfesta održala u ponedjeljak, 25. svibnja 2015. godine u Novinarskom domu u Zagrebu.

Uvodeći u temu, dr. sc. Stjepo Bartulica, predsjednik Centra za obnovu kulture kazao je kako ga u posljednje vrijeme mnogi pitaju što je to zapravo konzervativizam. Osim što podrazumijeva tradicionalne vrijednosti, konzervativizam naglašava ekonomske slobode i to treba često naglašavati u Hrvatskoj – rekao je Bartulica. Popularna je floskula, smatra, da je glavni problem u Hrvatskoj neoliberalizam, no to je promašeno jer je riječ o klijentelizmu i činjenici da je politika ta koja odlučuje tko će uspjeti na tržištu. Govoreći o problemima u hrvatskom društvu, ukazao je na nedostatak diskursa u javnosti o tome što je uistinu dobro za čovjeka, na dehumanizirani odnos birokracije, na potrebu za prekomjernim trošenjem, ali i na ulogu države koja bi trebala biti regulator, a ne kao što to ljevica želi – „medicinska sestra“.

Čini se kao da u 19. i 20. stoljeću nitko nije zastupao konzervativnu misao u Hrvatskoj, no to nije istina – istaknuo je dr. sc. Stipe Kljaić iz Hrvatskog instituta za povijest. Podsjetio je da se 1918. godine dogodilo potpuno napuštanje tradicije te da su tada nastupile velike posljedice za hrvatski narod. Kao primjer je naveo ustaški pokret, ali i jugoslavensku utopiju koja je za cilj imala u potpunosti uništiti čitavu tradiciju. Tek su nam 1990. godina i novonastale demokratske promjene omogućile da počinjemo otkrivati što smo imali i u kakvim smo povijesnim okolnostima živjeli – ustvrdio je Kljaić.

DSC_9371

Predsjednik udruge Vigilare dr. sc. Vice John Batarelo u svojem je obraćanju naglasio bit konzervativizma, naglasivši da je ona skrivena u traženju izgubljenog, nipošto u zadržavanju onoga što smo naslijedili u vremenima totalitarizama. Važno je da se vratimo moralnoj mašti kako bi konzervativni Hrvat imao svoj stav, te zahtijevao parlamentarnu demokraciju nasuprot direktne demokracije i partikularnih interesa – kazao je Batarelo. Konzervativizam je dio ljudske naravi, ono što je zdravorazumski. On ne nudi brza rješenja, stoga je pred nama dugačak, ali realan put.

O dvjema vrstama liberalizma progovorio je dr. sc. Robin Harris, član uprave Centra za obnovu kulture i nekadašnji savjetnik britanske premijerke Margaret Thatcher. Ono što se trenutno događa, smatra Harris, rat je između dviju vrsta liberalizma. Jedan je onaj sekularni koji isključuje religiju iz javnog života, ne priznaje apsolutne istine i relativizira značaj tradicionalnih institucija. Nasuprot tomu stoji moderni konzervativizam koji je otvoren religiji, sklon tradicionalnim vrijednostima i zagovaratelj nacionalnog identiteta u praksi. Harris je podsjetio na nedavno održane parlamentarne izbore u Velikoj Britaniji i na nadmoćnu pobjedu Konzervativne stranke. Bez koncepta slobodnog tržišta nema gospodarskog napretka i novih radnih mjesta. Takva su stajališta konzervativaca prepoznata od većine Britanaca i to je ključ njihove pobjede. Zaključujući svoje obraćanje, Harris je istaknuo da zemlje koje su u mogućnosti birati između socijalizma i kapitalizma uvijek biraju kapitalizam.

Sviđa ti se ovaj članak? Podijeli ga.

Moglo bi te zanimati...