Nedjelja, 15. lipnja 2025.

Bruxelles: Bartulica organizirao konferenciju i izložbu o zločinima komunizma u Europskom parlamentu

U Europskom parlamentu u Bruxellesu 13. svibnja 2025. održana je konferencija i otvorena izložba pod nazivom „Kraj Drugog svjetskog rata i zločini komunizma“, u organizaciji hrvatskog europarlamentarca Stjepe Bartulice (ECR). Događaj je imao za cilj osvijetliti potisnute i često prešućivane zločine komunističkih režima, posebice one počinjene u Hrvatskoj i bivšoj Jugoslaviji nakon završetka Drugoga svjetskog rata.

Konferencija je održana u dvorani Spinelli 1H1, a na njoj su sudjelovali brojni povjesničari i stručnjaci. Među govornicima su bili dr. sc. Martina Grahek-Ravančić i dr. sc. Mario Jareb s Hrvatskog instituta za povijest, Eric Patterson iz američke organizacije Victims of Communism Memorial Foundation, te dr. Hrvoje Mandić. Posebno snažno odjeknulo je svjedočanstvo Monike Štediul, kćeri političkog emigranta Nikole Štediula, koji je ubijen u Škotskoj 1988. godine u atentatu jugoslavenske tajne službe UDBA-e.

U okviru konferencije raspravljalo se o nizu povijesnih zločina poput Bleiburga i Križnog puta, progona katoličkih svećenika, montiranih političkih procesa, zatvaranja i likvidacija intelektualaca te političkih atentata u inozemstvu. Posebno su istaknuti slučajevi progona kardinala Alojzija Stepinca te ubojstvo Brune Bušića.

U sklopu događanja otvorena je i izložba „Zločini komunizma u Hrvatskoj“, koja je do 16. svibnja bila postavljena u zgradi Europskog parlamenta. Izložba, pripremljena na hrvatskom i engleskom jeziku, sadržavala je dokumentirane prikaze zločina poput masovnih likvidacija na Bleiburgu, pokolja fratara na Širokom Brijegu i Daksi, kao i atentata na hrvatske emigrante. Planira se daljnje prikazivanje izložbe u hrvatskim gradovima, s ciljem uspostave stalne muzejske postave žrtava komunizma.

Bartulica je u uvodnom obraćanju naglasio da Europa još uvijek nije na primjeren način osudila zločine komunizma, usporedivši razinu pravne i moralne osude tih zločina s onima nacističkoga režima. Pozvao je na institucionalno suočavanje s komunističkom prošlošću kroz istinu, pravdu i sjećanje.

Događaj je izazvao brojne reakcije, posebno u Hrvatskoj i Srbiji, gdje su neki mediji pokušali relativizirati predstavljene činjenice. Ipak, brojnost sudionika i visoka razina organizacije pokazali su da tema komunističkih zločina ostaje važna za europski narativ o totalitarizmima 20. stoljeća.

Konferencija i izložba predstavljaju značajan doprinos javnoj raspravi o potrebi sjećanja na žrtve svih totalitarnih režima, te su poticaj za nastavak rada na institucionalizaciji istine o komunističkim zločinima – kako u Hrvatskoj, tako i na europskoj razini.

Više o samom događaju možete pogledati u videu:

Sviđa ti se ovaj članak? Podijeli ga.

Moglo bi te zanimati...